Globalna kriza zdravlja javlja se zbog OVE namirnice: Ona NIKOME ne treba, a SVI posežu za njom

Vesti 13.03.2022 11:36 0

Rezultat je komercijalna dobit za pojedince, a globalna kriza javnog zdravlja za najveći deo populacije, koja se skoro neprimetno stvarala vekovima unazad

Globalna kriza zdravlja javlja se zbog OVE namirnice: Ona NIKOME ne treba, a SVI posežu za njom

Shutterstock

Globalna kriza zdravlja javlja se zbog OVE namirnice: Ona NIKOME ne treba, a SVI posežu za njom

unsplash.com

 

 

Prema poslednjim podacima, zasadi šećerne trske su treća kultura na svetu, posle žitarica i pirinča, koja zauzima skoro 27 miliona hektara zemlje širom sveta.

Epidemija gojaznosti uz prateće bolesti, kao što su dijabetes, kardiovaskularne bolesti, demencija pa i neke vrste karcinoma, se raširila u nacijama gde je prehrambena industrija fokusirana na višestruko prerađenim proizvodima gde su osnovni izvor ugljenih hidrata – prosti šećeri.

Zato hajde da vidimo na koji način se šećer uvukao u sve pore našeg života.

Prvi put hemijski rafinisani šećer se pojavio u Indiji pre oko 2500 godina. Odatle se širi u Kinu, potom zapadno prema Persiji i prvim arapskim zemljama, dok konačno nije stigao na Mediteran u XIII veku. Postoji još važnih centara za proizvodnju šećera. Tokom Srednjeg Veka, šećer se smatrao retkim i veoma skupim začinom.

Premda se šećer koristi od davnina, masovna proizvodnja je dovela do masovnog korištenja šećera u prehrani, a potom su se javili i zdravstveni problemi. Uticaj šećernih kompanija je jači od fabrika alkohola i duvana, gde su ipak uspeli da uvrste određene smernice u cilju dobrog zdravlja čoveka. Šećer u modernoj ishrani, zauzima 20% od dnevnog kalorijsog unosa. Smatra se sveprisutnim, jer je ključan za svetsku ekonomiju i kulturno nasleđe.

Dok se vodeći ljudi ovog sveta ne okupe oko zajedničkog cilja a to je zdravlje čoveka, pokušajte sami da se oduprete nekontrolisanom unosu šećera. Birajte namirnice koje su najpribližnije svom izvornom obliku i smanjujte količinu šećera u receptima.

Kada se osvrnemo na istoriju dobijanja šećera, priznaćemo gorak je ukus šećera.

Komentari (0)
Loading