Slavimo VELIKI srpski PRAZNIK: Danas je PREOBRAŽENJE, a jednu stvar nikako NE SMETE da prekršite!

Najžena Vesti 19.08.2021 08:00 0

Praznik Preobraženja Gospodnjeg u pravoslavlju se ubraja u 12 velikih Hristovih praznika, obeležava se uvek 19. avgusta. U narodu se kaže da se "preobražava list u gori i kamen u vodi, lišće počinje da žuti i opada, a voda biva hladnija"

Slavimo VELIKI srpski PRAZNIK: Danas je PREOBRAŽENJE, a jednu stvar nikako NE SMETE da prekršite!

Printscreen/Youtube

Praznik Preobraženje Gospodnje posvećen je trenutku kada se, kako kaže hrišćansko predanje, Hristos na gori Tavor pred apostolima preobrazio i zasijao kao sunčeva svetlost.

Tada se Hristu i apostolima javio Mojsije i Ilija koji su govorili sa Gospodom o njegovoj smrti u Jerusalimu -piše u verskim knjigama.

Ikona Preobraženja često krasi ikonostase, a na njoj je predstavljen Hristos na gori, okružen svetlošću, sa sagovornicima Ilijom i Mojsijem, dok trojica apostola, Petar, Jakov i Jovan, uplašeni leže na zemlji. 

U crkvenim bogosluženjima praznuje se sedam dana, tokom kojih se pevaju pesme posvećene ovom jevanđelskom događaju. 

Preobraženje pada uvek u vreme Gospojinskog posta zato je praznična trpeza obogaćena vinom i ribom. 

Brojni običaji i verovanja

Svaki praznik i njegovi običaji vezani su i za godišnje doba. Zato se u narodu obično kaže da od Preobraženja uglavnom više nema velikih vrućina, ali i da se cela priroda preobražava.

Takođe se nekad verovalo da je Preobraženje poslednji dan za kupanje u rekama.

U crkvi se na Preobraženje, u znak zahvalnosti Bogu na plodovima koje daje zemlja, osvećuje grožđe i deli narodu, a u krajevima gde nema grožđa, drugo voće.

Običaj je, takođe, da se grožđe deli i na groblju za pokoj duša mrtvih. 

Veruje se i da se na veliki praznik Preobraženje i nebo, u gluvo doba noći, tri puta preobražava, a ko to vidi i drugom obelodani - izgubiće razum. 

Preko dana se na Preobraženje ne spava da se ne bi dremalo tokom godine. 

U vinogradarskim krajevima o Preobraženju se okupljaju oni koji su napustili zavičaj, u Metohiji svetkovine su u Velikoj Hoči, pod okriljem srednjovekovnih Nemanjičkih zadužbina.

Komentari (0)
Loading